SANAL GÜVENLıKTE YENı ADIMLAR

ınternet ortamında işlenen suçlar, artık olmayacak. Bilim, sonundainternet korsanları için de bir çare buldu. Artık bilgisayarlar, dahagüvenli hale gelecek.

 Kimlik hırsızlığı alanında görülen artış sonucu, StanfordÜniversitesi’nden iki profesör bilgisayar şifrelerini internethırsızlarından koruyacak bir yazılım geliştirdi.
     
    ‘Pwdhash’ adını verdikleri yazılımı önümüzdeki hafta Baltimore’dayapılacak Usenix Güvenlik Sempozyumu’nda tanıtacak olan John Mitchellve Dan Boneh, Pwdhash’ın Web sitelerine yazılan şifreleri değiştirerekher ziyaret edilen site için kendine özgü bir şifre oluşturduğunuaçıkladı.
     
     Pwdhash adlı yazılım, sahte internetbankacılığı ya da elektronik ticaret siteleri oluşturarak insanlarınşifrelerini çalan sanal suçlular tarafından yapılan girişimleribertaraf etmek için gerçekleştirilen projelerin sonuncusu.


 Sanal suçlular kurbanlarını kendi hazırladıkları sahte sitelerin yasalolduğuna inandırarak onların şifrelerine ulaşıyor ve şifre sahibininbanka hesabından para çalıyor. Geçen yıl Mitchell ve Boneh, web sitekullanıcılarının site ziyaretlerini ve sitenin sahte olup olmadığınıdenetleyen SpoofGuard adlı yazılımı geliştirmişti. Söz konusu teknolojitek tip kaynak konumlandırıcılar (URL), grafikler ve linkleriderinlemesine tarıyor ve herhangi bir sorunla karşılaştığındakullanıcıyı uyarıyor.(aa)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>